3/08/2020 10:41:00 AM

O NAS

1 Gromada Krakowska jest jednostką Skautów Europy. Pełna nazwa to Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacji Skautingu Europejskiego. Działamy zgodnie z "metodą harcerską", wymyśloną przez sir Roberta Baden Powella i od stu lat owocnie rozwijaną i sprawdzaną w praktyce. Jest to spójny zbiór zasad pedagogicznych stosowanych w naszym Ruchu - jej pełny opis można znaleźć odwiedzając jego witrynę.

Gromada to część najmłodszej gałęzi harcerstwa. Skupia chłopców w wieku 9-12 lat. 
Do 1 Krakowskiej Gromady uczęszczają wilczki z różnych części Krakowa i okolic.

W Krakowie jesteśmy obecni od początku 2003 roku. Od 2010 roku zbiórki prowadzimy w parafii pw. św Józefa w Podgórzu

Nieprzypadkowo nazywamy się Gromadą Wilczków. Nasze zabawy i zwyczaje  są zainspirowane Księgą Dżungli Rudyarda Kiplinga. Opisane są tam przygody i prawa którym poddać się musi bohater tej historii - Mowgli. Jako małe dziecko trafił on do rodziny wilków, ta z kolei przedstawiła go Radzie Gromady... która przyjęła go w swoje szeregi. Mowgli dorastał jako wilcze dziecię, uczył się Praw Dżungli, zdobywał sprawność podczas łowów, zaskarbiał sobie przyjaźnie i stawiał czoła nieprawościom napotykanym na swej drodze. Uosoabiał je zwłaszcza Shere Khan - stary, kulawy tygrys, stale obmyślający zemstę na Mowglim.

Wszystkie nowe osoby trafiają do naszej Gromady, właśnie jako młode wilczki. Nazywamy je "delikatnymi łapkami" na znak, że jeszcze wiele muszą się nauczyć, zanim zaczną zdobywać dla Gromady pierwsze trofea, a dla siebie gwiazdki i sprawności, świadczące o ich umiejętnościach. Wszyscy byliśmy kiedyś "delikatnymi łapkami".

Trzy razy w roku nasza gromada wyrusza na swoje Łowy. Są to kilkudniowe wyjazdy na których przebywamy razem, razem się bawimy, razem przygotowujemy posiłki, razem spędzamy czas przy wieczornych ogniskach do których przygotowujemy zabawy i przedstawienia. Ważnym elementem takich wyjazdów jest dokładne poznawanie Prawa Gromady. Zazwyczaj odbywa się to na codziennym krótkim zebraniu, nazywanym przez nas "Skałą Narady". Siadamy wówczas z naszym Akelą wokół "totemu Gromady" i na podstawie przygotowanej wcześniej krótkiego przedstawienia dyskutujemy nad konkretnym postanowieniem, którego będziemy się trzymać w najbliższym czasie.

Akela to "Stary Wilk" przewodzący Gromadzie. Zna on bardzo dobrze Prawo, pomaga nam w zdobywaniu kolejnych sprawności i w poznawaniu Prawa. Pilnuje też, żeby było ono przestrzegane podczas wszystkich zabaw. Naszemu Akeli pomagają inne zwierzęta dżungli: Hathi, Ikki, Ferao, Ko... Dzięki ich pracy wilczki uczą się życia w dżungli.


Zbiórki mamy zazwyczaj dwa razy w miesiącu. Zbiórka trwa najczęściej 3 godziny. Większość zbiorki jest poświęcona zabawie. Mamy sporą listę ulubionych gier. Często uczymy się też nowej zabawy. 

Zapraszamy do naszej Gromady każdego kto chce włączyć się do zabawy w Dżunglę.